De eerste gedrukte kaart van de wereld wordt deze maand geveild voor maximaal £ 60.000

We verdienen een commissie voor producten die zijn gekocht via enkele links in dit artikel.

Tegenwoordig nemen de meesten van ons hun toevlucht tot onze smartphones en Google Maps om ons te helpen navigeren door onbekende plaatsen. Maar de dingen waren een beetje anders voor enkele van 's werelds eerste ontdekkingsreizigers die gedrukte producten gebruikten kaarten en atlassen om ze te begeleiden.

Sommige van deze ongelooflijk belangrijke oude kaarten worden nu geveild en zullen naar verwachting voor duizenden ponden worden verkocht.

De collectie maakt deel uit van de 'Reizen, atlassen, kaarten en natuurhistorische verkoop' bij Sotheby's die op 15 mei in Londen wordt gehouden. Onder de selectie is de eerste gedrukte kaart van de wereld, bekend als de 'T-O'-kaart, en de allereerste kaart die lengte- en breedtegraad gebruikt.

Ze maken deel uit van de bibliotheek van Colin en Joan Deacon, die een breed scala aan prachtige items omvat, van natuurhistorische werken en verkenningen tot wereldkaarten en atlassen.

1. Kavel 206 - Londen – Braun, G. en F. Hogenberg

Lot 206 - kaart van Londen - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £2,000-£3,000

Dit document wordt beschouwd als het belangrijkste van de overgebleven vroege kaartweergaven van de hoofdstad. Het maakte deel uit van de atlas van stadsgezichten genaamd Civitates Orbis Terrarum.

2. Lot 207 - Een exact overzicht van de steden Londen en Westminster [1746]

Lot 207 - Kaart van Londen Westminster - Sotheby's

Sotheby's

Kavel 207 - Kaart van Westminster - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £2,500-£3,500

John Roque's Londense onderzoeken zijn belangrijke mijlpalen in de cartografische geschiedenis van de Engelse hoofdstad, die halverwege de 18e eeuw ontstond. Deze kaart bestaat uit 16 vellen en geeft details over de stad en haar omgeving.

3. Kavel 209 - Untitled wereldkaart [Florence, 1482]

Kavel 209 - titelloze wereldkaart - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £70,000-£80,000

Dit document, een van de vroegst gedrukte wereldkaarten, is gemaakt ten minste 15 jaar voordat het werd gepubliceerd - aanwijzingen hiervoor zijn onder meer de detaillering van de torenspits van St Paul's die door bliksem werd verwoest in 1561.

Het maakte deel uit van de derde gedrukte atlas en de eerste versie van Ptolemaeus in het Italiaans, met een afbeelding van de wereld zoals die in de tweede eeuw na Christus bekend was.

4. Kavel 214 – Etymologiae [Augsburg]: Günther Zainer [19 november 1472]

Lot 214 - eerste wereldkaart in Etymologiae - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £40,000-60,000

Dit boek van de eerste editie bevat de allereerste westerse gedrukte kaart van de wereld, bekend als de T-O-kaart. Het ontstond in de 5e eeuw voor Christus en verscheen in manuscripten van de Etymologie vanaf de 8e eeuw na Christus. Het manuscript onthult veel historische kennis over de vroege middeleeuwen.

5. Lot 215 – Newtons nieuwe aardbol [1818]

Kavel 215 - Newton's aardbol - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £3,000-£4,000

De gegraveerde Newton Pocket Terrestrial Globe wordt geleverd in een koffer van vissenhuid en is een houten bol die toont: elk halfrond, de fasen van de maan en de positie van de aarde ten opzichte van de zon op elk seizoen.

6. Kavel 234 – Waghenaer, Lucas Janszoon [1590]

Kavel 234 - gedrukte rutter zeekaarten - Sotheby's

Sotheby's

Waard – £10,000-£15,000

Van groot historisch belang was deze rutter de eerste die zeekaarten bevatte. Omdat het een zeer zeldzame status heeft, zijn er de afgelopen 40 jaar geen exemplaren bekend die op een veiling zijn verkocht.

Verwant verhaal

Kunstwonder Kieron gaat schilderen bij RHS Chelsea

Van:Landelijk wonen VK

Katie Avis-RiordanIk ben webschrijver bij Country Living and House Beautiful