Această căsuță s-ar putea vinde cu până la 300.000 USD la licitație

Fiecare articol de pe această pagină a fost ales manual de un editor House Beautiful. Este posibil să câștigăm comision pentru unele dintre articolele pe care alegeți să le cumpărați.

În timp ce se afla în cubă pentru câini este de obicei un lucru rău, o licitație la Christie's demonstrează că s-ar putea să nu fie cazul până la urmă. În prezent, este pusă în mână o mică locuință făcută grosier din lemn și tablă. Creat pentru pui, s-ar putea să nu arate prea mult, dar se așteaptă să se vândă cu până la 300.000 de dolari.

De ce naiba ar fi un simplu cubă pentru câini mergi pentru atât de mult? Are legătură cu un moment bizar care s-a petrecut în pădurea tropicală din Costa Rica pe 23 aprilie 2019, când un meteor a coborât din spațiu. O bucată din ea a perforat o gaură de șapte inci în acoperișul micii locuințe, lipsind de aproape Roky, ciobanescul german care locuia acolo. Inutil să spun că incidentul ciudat a făcut ca valoarea locuinței modeste să crească vertiginos – până la punctul în care acum este mai apreciată decât roca cosmică care a lovit-o. (Meteoritul, care este de asemenea oferit, este de așteptat să aducă doar între 40.000 și 60.000 USD.)

licitația lui Christie de meteorit pentru caseta de câine

CHRISTIE'S IMAGES LTD. 2022

„Aceasta este o licitație cu adevărat interesantă și o oportunitate pentru colecționari”, a declarat James Hyslop, șeful departamentului de știință și istorie naturală la Christie’s, într-o declarație. „Meteoriții sunt obiecte incredibil de rare – greutatea combinată a tuturor meteoriților cunoscuți este mai mică decât producția anuală de aur”. El a adăugat că „niciodată din moment ce o expoziție din Paris a prezentat o mașină renumită lovită de un meteorit, am vrut să aduc un obiect lovit de un obiect extraterestre. licitaţie. Nu sunt multe și sunt încântat să pot oferi acum celebra căsuță de câine impactată de meteoriți a lui Roky și elementul de lovire care îl însoțește.”

Ești interesat să licitați pentru faimoasa căsuță? Poți face asta Aici, acum până pe 23 februarie.

Urmărește House Beautiful pe Instagram.

Mary Elizabeth AndriotisEditor asociatMary Elizabeth Andriotis este editor asociat al House Beautiful, unde se referă la case istorice, divertisment, cultură și design.

Acest conținut este creat și întreținut de o terță parte și importat pe această pagină pentru a ajuta utilizatorii să-și furnizeze adresele de e-mail. Este posibil să găsiți mai multe informații despre acest conținut și conținut similar pe piano.io.