Dette slot fra det 18. århundrede i Frankrig er på vej til auktion

Hvert element på denne side blev håndplukket af en House Beautiful-redaktør. Vi tjener muligvis provision på nogle af de varer, du vælger at købe.

Hvis du nogensinde har ønsket at bo på et slot i det franske landskab, er det nu din chance! En ejendom i Loire -dalen kendt som Chateau de Falloux er på vej til auktion, der begynder i morgen, 15. juli, til og med Concierge auktioner. Det er overflødigt at sige, at vi er meget fristet til at udleve vores Emily i Paris-inspirerede drømme ved at købe denne historiske bolig!

Boligen på 8.600 kvadratmeter kan prale af seks soveværelser, syv fulde bade og to halve bade, og den sidder på mere end 24 hektar frodig landskabspleje. Beliggende kun to timer fra Paris, var denne ejendom tidligere noteret for 3,8 millioner euro - hvilket svarer til cirka 4,47 millioner dollars - og den vil sælges uden reserve til det højestbydende. Auktionen finder sted fra den 15. juli til den 22. juli ConciergeAuctions.com, i samarbejde med Tony Wells af Franske Domaines.

et slot i Loire -dalen, Frankrig skal på auktion den 15. juli 2021 gennem concierge -auktioner

Concierge auktioner

"Jeg er endnu en gang begejstret for at samarbejde med Concierge Auctions om en af ​​de mest spektakulære ejendomme, der tilbydes i Frankrig," sagde Wells i en meddelelse. "Jeg er velbevandret i arbejdet med firmaet, og jeg forventer at påløbe en stor interesse, når vi parrer vores database med deres globale rækkevidde og forventer en spændende auktion."

Denne neo-gotiske struktur blev fuldstændig renoveret i 2018, herunder en renoveret facade, der nu kan prale af Loire-sten, nyt skifertagning og en brugerdefineret køkken med Carrara-marmoroverflader, indbyggede apparater, to køleskabe og opvaskemaskiner, en ismaskine og et komfur og køkkenudstyr fra La Cornue. Derudover har hjemmet sildbenet parketgulve, en stor trappe, mange pejse, egetræsbeklædning og badeværelser med gulvvarme. Nævnte vi den naturskønne udsigt over Verzee -dalen og 1800-tallets engelske have på ejendommen?

Concierge auktioner

"Selvom vi har lagt meget arbejde i at renovere dette upåklagelige Chateau, føler vi, at tiden er rigtig at bringe denne ejendom på markedet, så vi kan gå videre til andre projekter, "sagde sælgerne i en frigøre. "Vi glæder os til at se, hvad den nye ejer opnår med Chateau de Falloux."

Interesseret i at købe ejendommen? Tjek auktionslisten her. Godt bud!

Følg House Beautiful den Instagram.

Mary Elizabeth AndriotisBidragende forfatterMary Elizabeth Andriotis er en forfatter med base i New York, der dækker historiske hjem, underholdning, kultur og design.

Dette indhold oprettes og vedligeholdes af en tredjepart og importeres til denne side for at hjælpe brugerne med at angive deres e -mail -adresser. Du kan muligvis finde flere oplysninger om dette og lignende indhold på piano.io.