Sådan køber du en auktion: Find en handel med møbler på en auktion

Hvert element på denne side blev håndplukket af en House Beautiful-redaktør. Vi tjener muligvis provision på nogle af de varer, du vælger at købe.

Måske er det et uberørt par af Hans J. Wegner stole, du har set på eBay. Eller solbrillerne Lee Radziwill ejede engang på auktion hos Christie's. Hvad end det er, du vil have det-men du vil ikke betale en nikkel mere end nødvendigt - og du vil bestemt ikke blive sadlet med en dud. Hvad skal man gøre? Vi spurgte auktionens insidere om deres allerbedste tips til online og personlige budkrige vandt. I sidste ende er det at vide, hvordan man handler på en auktion for overkommelige møbler og vintage boligtilbehør, ligesom alt andet: Det tager tid og penge. Men selvom du mangler det sidste, kan dette råd hjælpe dig med at bringe den begravede skat hjem, hvor den hører hjemme -hurtig.

Stil spørgsmål

"Gør din research," siger Molly Blankenship, en designkonsulent i New York, der driver den populære auktion Instagram-konto @Notallbeige, og elsker at shoppe

LiveAuctioneers, By & Hav, og Auktion Ninja. ”Du skal kende de rigtige spørgsmål til at stille. Jeg har fundet ud af, at auktionshusets repræsentanter altid er glade for at besvare spørgsmål på telefonen eller via e -mail. ” Blankenship er forsigtig at bede dem om viden om de ting, du ikke altid kan fortælle gennem fotos, som alder, ægte tilstand og "hvem der tidligere ejede det... er det vaklende? Er der ridser? Jo mere du gør det, jo mere bliver det naturligt at stille den slags spørgsmål. ”

For Jacquie Denny, grundlægger og chef for udviklingschefen for auktionswebstedet Alt undtagen huset, at få detaljerne er især vigtigt for købere af antikviteter online, der undrer sig over, hvordan man handler en auktion. "Du skal gå ind, studere billederne og læse beskrivelsen," siger hun. "Hvis du er [interesseret i en diamantring], skal du se på farven, klarheden, karatvægten på diamanten og lave sikker på at du ser på størrelsen— [hvis den er for lille,] vil du bruge en arm og et ben, der tilføjer mere platin til band. ”

Vent med at byde

Tålmodighed kan betale sig med både online og personlige vintage og antikke møbler og tilbehør auktioner. »Hvis du kan lide noget på en auktion på stedet, skal du ikke begynde at byde, før de fleste bydende på det element har opbrugt sig selv, ”siger Denny, der plejede at arbejde i auktioner i virkeligheden, før han stiftede EBTH. »Du kommer til at køre buddet meget højere, hvis du hopper tidligt ind med dem - lad os sige, at fem personer byder på en vare; du vil vente, indtil 3 eller 4 er faldet ud og derefter hoppe ind, når du er frisk. Og generelt er den sidste person lige dér, hvor de vil stoppe alligevel. Det kaldes tilbudsudmattelse. ”

Denny siger, at den samme taktik gælder for bud på onlineauktioner. "Du vil ikke springe for tidligt ind, fordi du faktisk skubber bud op," siger hun. Bare glem ikke alt om det og gå glip af auktionen! "Ved, hvornår din vare slutter, og indstil dig selv en timer på din telefon eller computer et eller andet sted," siger hun.

Giv plads

Det største tip til, hvordan man handler en auktion personligt, siger Denny, er altid at stå bag i rummet. Ikke kun får du et godt overblik over de antikke møbler, men "Du kan se, hvem der byder mod dig, og sandheden er, at der er nogle auktionærer, der vil tage fantombud," siger hun. "Dette er ikke en dom over en auktionarius, men det er en praksis." Sørg for, at du har et glimrende panorama over hele publikum “Giver dig en idé om, hvem din konkurrence er - du kan se deres kropssprog for at se, hvornår de tøver, eller om de stadig er stærk. Meget bud er strategi. ”

Bud stort

Når du virkelig længes efter noget på en personlig antik- og vintagemøbelauktion, skal du gå forrest. "Hvis bud stiger i intervaller på fem dollar, skal du hoppe ind og sige, at du vil betale $ 60," siger Denny. "Når du giver et meget stort bud, vil det som regel bakke de fleste andre tilbage... de vil sige, 'denne person vil bare vinde.' En stor budstrategi er tillid."

Send rimeligt

Det er ingen overraskelse, at forsendelsesomkostninger på antikke og vintage møbler kan gøre en total stjæle til en enorm pengegrop, så tænk fremad, når du planlægger din strategi for, hvordan du handler en auktion. "Når du får noget sendt hjem til dig, er det super nyttigt at vide, hvad det vejer, når du får dit fragtoverslag," siger Blankenship. “Så få dit fragtoverslag på forhånd. Det kan være en så høj meromkostning oven i det, du betaler for noget! ” Blankenship bruger ofte uShip at få arbejdet udført. “Du tilslutter i det væsentlige, hvad du sender til og fra, hvad målingerne er, den omtrentlige vægt, og det giver dig et skøn over, hvad du skal betale. Du kan endda navngive din egen pris, hvis du er fleksibel med hensyn til timing. Det er GPS -sporet, du kan tilføje forsikring, og det er på verdensplan. ” Købere..start dine motorer!

Køb disse auktioner

Nogle gange handler det om at vide, hvordan man handler en auktion, faktisk om * hvor * man handler. Hold dine øjne laserfokuserede på disse 11 websteder for store scoringer.

LiveAuctioneers

By & Hav

Auktion Ninja

Hayloft Auktioner

Ebay

Auktion over baldakin

Ejendomsudsalg. Net

BidSquare

Uvurderlig

Alt undtagen huset

Følg House Beautiful den Instagram.

Dette indhold oprettes og vedligeholdes af en tredjepart og importeres til denne side for at hjælpe brugerne med at angive deres e -mail -adresser. Du kan muligvis finde flere oplysninger om dette og lignende indhold på piano.io.