Ritz Paris auktionerer ud 10.000 stykker af sine historiske møbler og kunst

Hvert element på denne side blev håndplukket af en House Beautiful-redaktør. Vi tjener muligvis provision på nogle af de varer, du vælger at købe.

Du kan tage smukke perler med hjem, engang brugt af Ernest Hemingway, Coco Chanel og Audrey Hepburn.

Utallige stjerner, kongelige og strålende sind har kaldt The Ritz Paris hjem, og selvom de fleste af os ikke har råd til at leve i sådanne flotte udgravninger, kan du snart købe del af det ikoniske hotels indretning.

Hotellet har meldt auktionshus Kunstnerisk at sælge 10.000 møbler og “objets d‘art”, der ikke længere passer til dens indretning efter den nylige renovering på 400 millioner dollars, under opsyn af indretningsarkitekt Thierry Despont.

ritz paris auktion

Hilsen af ​​Artcurial

Brikkerne vil blive udstillet fra 12-16 april i Paris før salget fra 17-21. April.

Højdepunkter fra auktionen inkluderer en forgyldt seng, som Audrey Hepburn sad i Kærlighed om eftermiddagen, salonsofaer fra den franske forfatter Marcel Prousts tilbagetog på hotellet og barstole fra Ernest Hemingways regeringstid i hotellets bar, der nu er opkaldt efter ham.

ritz Paris auktion

Kunstnerisk

Ifølge Hotels of the Stars, Hemingway tog æren for at "befriede" baren og de førnævnte taburetter fra nazisterne under 2. verdenskrig, og løb derefter (måske mere troværdigt) op ad en fane med 51 martinier med sit besætning af modstand krigere. Hemingway tilbragte mange andre nætter i den bar, der lå sammen med sine venner, herunder F. Scott og Zelda Fitzgerald.

ritz paris auktion

Hilsen af ​​The Ritz Paris

Andre berømte gæster inkluderer Coco Chanel, der boede i en suite på anden sal fra 1937 til hendes død i 1971 og Diana, prinsesse af Wales, der tilbragte sine sidste levetid på hotellet før hendes tragiske død i 1997.

Auktionen indeholder også lysekroner, vintage sengetøj, badekåber, tæpper, statuer, kunst og mange andre ikoner for fransk luksus og antikken fra Ritz.

ritz paris auktion

Hilsen af ​​Artcurial

Du skal ikke bekymre dig om, at hotellet mister sin historiske charme med salget af disse antikviteter. Omkring 80 procent af de tidligere klassiske møbler og periodemalerier blev opbevaret og restaureret, ifølge a pressemeddelelse fra auktionshuset.

Fra:ELLE Decor USA

Dette indhold oprettes og vedligeholdes af en tredjepart og importeres til denne side for at hjælpe brugerne med at angive deres e -mail -adresser. Du kan muligvis finde flere oplysninger om dette og lignende indhold på piano.io.