Detta 1700-talsslott i Frankrike går mot auktion

Varje objekt på denna sida har handplockats av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de artiklar du väljer att köpa.

Om du någonsin velat bo på en slott på den franska landsbygden, nu är din chans! En fastighet i Loire -dalen som kallas Chateau de Falloux är på väg till auktion, som börjar imorgon den 15 juli Concierge auktioner. Naturligtvis är vi det mycket frestas att leva ut vår Emily i Paris-inspirerade drömmar genom att köpa denna historiska bostad!

Bostaden på 8 600 kvadratmeter har sex sovrum, sju fulla bad och två halvbad, och den ligger på mer än 24 tunnland frodig landskapsarkitektur. Denna fastighet ligger bara två timmar från Paris och var tidigare noterad för 3,8 miljoner euro - vilket motsvarar cirka 4,47 miljoner dollar - och den kommer att säljas utan reserv till högstbjudande. Auktionen kommer att äga rum från 15 juli till 22 juli ConciergeAuctions.com, i samarbete med Tony Wells of Franska Domaines.

en slott i Loiredalen, Frankrike leds till auktion den 15 juli 2021 genom concierge -auktioner

Concierge auktioner

"Jag är återigen glad över att få samarbeta med Concierge Auctions om en av de mest spektakulära fastigheterna som erbjuds i Frankrike", säger Wells i ett pressmeddelande. "Jag är insatt i att arbeta med företaget, och jag förväntar mig att jag kommer att få ett stort intresse när vi kopplar ihop vår databas med deras globala räckvidd och förväntar oss en spännande auktion."

Denna nygotiska struktur totalrenoverades 2018, inklusive en ny fasad som nu har Loire-sten, nya skiffertak och en anpassad kök med Carrara-marmorytor, inbyggda vitvaror, två kylskåp och diskmaskiner, en ismaskin samt en spis och kökssortiment från La Cornue. Dessutom har hemmet parkeringsgolv med fiskebein, en stor trappa, många eldstäder, ekpaneler och badrum med golvvärme. Nämnde vi den natursköna utsikten över Verzee -dalen och 1800-talets engelska trädgård på fastigheten?

Concierge auktioner

"Även om vi har lagt ner mycket arbete på att renovera denna oklanderliga Chateau, känner vi att tiden är rätt att föra den här fastigheten till marknaden, så att vi kan gå vidare till andra projekt, "sa säljarna i ett släpp. "Vi ser fram emot att se vad den nya ägaren uppnår med Chateau de Falloux."

Intresserad av att köpa fastigheten? Kolla in auktionslistan här. Lyckligt bud!

Följ House Beautiful på Instagram.

Mary Elizabeth AndriotisBidragande skribentMary Elizabeth Andriotis är en författare baserad i New York, som täcker historiska hem, underhållning, kultur och design.

Detta innehåll skapas och underhålls av en tredje part och importeras till denna sida för att hjälpa användare att ange sina e -postadresser. Du kanske kan hitta mer information om detta och liknande innehåll på piano.io.