WRJ Design Fyll en Jackson Hole Cottage med auktionsfynd

Varje objekt på den här sidan handplockades av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de artiklar du väljer att köpa.

Jackson Hole -hemmet för designers Rush Jenkins och Klaus Baer är en lektion i insiktsfull kurering. Paret, som har bott i pittoreska Wyoming i ett decennium och leder WRJ Design har tagit sin tidlösa estetik till en rad avancerade hem, som det ses i deras bok, Naturlig elegans: Lyxigt bergsboende. Men för sitt senaste projekt renoverade de sitt eget pensionat och fyllde det med tankeväckande memorabilia, antikviteter och lokal stil.

Se höstens färger, äppelcider och älgbock: Det är dags att packa ihop och bege sig till Jackson Hole.

Medan Jenkins växte upp bara 90 miles väster om Jackson Hole i Idaho Falls, Wyoming, växte Baer upp i North Georgia Mountains. "Runt 2009 vandrade vi nära Yellowstone och tittade på varandra och sa, varför flyttar vi inte ut västerut?" Baer minns, efter år av att ha bott i New York City. De längtade efter att få in samma filmiska landskap i deras dagliga liv.

wrj design

William Abranowicz

De blev snart förälskade i en mysig sten-och-återvunnen vedstuga, byggd cirka 1952 och omgiven av decennier gamla granar. Deras grannskap, Gill Addition, ett unikt område fyra kvarter från stadens centrum, råkar också gränsa National Elk Refuge, ett 25 000 hektar stort paket med älg, bison, svanar, örnar, öringar och avundsvärda sightseeing.

På 2 000 kvadratmeter hade deras tvåvånings pensionat gott om potential men innehöll "finish typiska för 1960-talet, som inte var på samma nivå som det estetiska vi hoppades på", säger Jenkins. Genom att rensa den fullständigt och lägga till vit tunga-och-spårplatta, ekgolv och återvunnet barnved timmer, hemmet har blivit en otroligt mysig tillflyktsort som känns som om det är direkt från en höst saga.

wrj design

William Abranowicz

Inredningen handlar om att omfamna de naturliga elementen och lagerhistorien. I vardagsrummet, hemmets centrala nav, finns en öppen spis med sten från ett närliggande Idaho -stenbrott, ett troféhuvud från 1892 från samlingen av den tyska kejsaren Kaiser Wilhelm II, ett måttstock med glastopp som paret köpte i Hamptons och en rad konsttryck från 1700-talet från den produktiva italienska arkitekten och konstnären Piranesi (köpt på Christies).

wrj design

William Abranowicz

Denna värme och uppenbara uppmärksamhet på detaljer fortsätter i resten av hemmet. Köket var också rensat, även om layouten hölls intakt. Där gick de med vit Shaker -skåp, Sub Zero -apparater och ett panelat kylskåp. Den lilla frukostkroken, liksom vardagsrummet, är en skattkista av antikviteter, till exempel de återvunna kohudstolarna de fick från en auktion. Om du tittar noga kan du till och med se skisser från Baer själv som han slutförde i skolan vid Parsons School of Design.

"Det var roligt att skapa denna lilla oas", säger Jenkins.

jackson hole hem

William Abranowicz

Framför hemmet skapade de två en konstnisch som ger utsikt direkt till bakgården, medan en pärlemor och valnöt credenza sitter i foajén. "Jag älskar det här stycket", säger Jenkins. "Du har det här lilla skåpet och det tar inte mycket plats men det är superintressant och elegant."

jackson hole hem

William Abranowicz

I sovrummet omger Loro Piana draperi rummet med lyx. Det finns en kranmålning av lokal konstnär Kathryn Mapes Turner (som har en särskild betydelse för paret, som kranar för livet), plus en bok med Martin Luthers första skrifter från 1500 -talet.

jackson hole house

William Abranowicz

Även om det finns för många fantastiska bitar i det här hemmet för att välja en verklig sticker ut, har paret tagit sin design och bevisat att meningsfull kurering tar tid.

wrj design

William Abranowicz

Följ House Beautiful på Instagram.

Detta innehåll skapas och underhålls av en tredje part och importeras till denna sida för att hjälpa användare att ange sina e -postadresser. Du kanske kan hitta mer information om detta och liknande innehåll på piano.io.