Auktionen av John Rossellis trappgallerier är årets försäljning

Varje objekt på den här sidan handplockades av en House Beautiful-redaktör. Vi kan tjäna provision på några av de artiklar du väljer att köpa.

För ett år sedan i veckan drog designälskare över hela världen upp sina webbläsare till Sothebys webbplats och frenetiskt uppdaterade när samling av Mario Buatta, den så kallade prinsen av Chintz, såldes entusiastiskt till sina beundrare runt om i världen. Nästa vecka kommer många av samma designälskare att ställa in Hudson, New York-baserade Trappgallerier för försäljning av en annan designikon: John Rosselli.

Detta innehåll importeras från Instagram. Du kanske kan hitta samma innehåll i ett annat format, eller så kan du hitta mer information på deras webbplats.

Se detta inlägg på Instagram

Ett inlägg som delas av John Rosselli Antiques (@johnrosselli)

Designvärlden gick in i en kollektiv sorg i slutet av förra året när Rosselli meddelade stängningen av hans eponymous Upper East Side-butik-länge en favoritkälla för toppdesigners och in-the-know shoppare. Men fans av den begåvade antikhandlaren fick goda nyheter när Rosselli meddelade att han skulle auktionera ut mycket av sitt lager genom Stair. Rosselli - precis som Buatta - är en produktiv och sprudlande samlare, en vana som har drivit hans flera butiker, gett karaktär

sina egna hem (de flesta delar han med sin fru, den berömda designern Bunny Williams, som han också drev den älskade butiken Treillage med), och gjorde honom till en resurs för många av historiens främsta designers.

"John är den mest glupska shopparen du någonsin kan träffa", säger hans brorson, Jonathan Gargiulo, som har arbetat tillsammans med Rosselli sedan 1980 -talet. Tisdagen den 27 januari kommer Stair att sälja över 200 artiklar som bevisar detta: Lottorna sträcker sig från faux bois möbler till grisaille tapetpaneler till konstverk,porslin, och-naturligtvis-massor av erbjudanden i den blå-vita färgpaletten som blev en signatur för Rossellis butik, där en rad kinesiska ingefäraburkar var en stabil display.

Rosselli började sin berömda karriär som dekorativ målare för ett italienskt möbelimportföretag i New York. Helt enkelt säger han, "jag kunde måla så jag sökte jobb och blev anställd." Ett år senare bad han om höjning och fick avslag - ett beslut som skulle bli grunden för hans kommande karriär.

"Jag fick nej, men erbjöds en rå möbel varje månad i stället för höjningen", påminner Rosselli. "Så jag började bygga inventarier och hyrde under året det minsta utrymmet på Second Avenue och 68th street."

byrå med krukor
Föremål i Rossellis butik varierade från lampskärmar till möbler till monterade gevir.

Trappgallerier

Och så föddes John Rosselli Antiques & Decoration. "På helgerna besökte jag varje sparsamhetsbutik och loppis och köpte små (lådor, lampor, speglar, tallrikar och prydnadsföremål) - allt detta var starten på den verksamhet du ser idag ”, påminner om handlare.

Och vilket företag det har blivit: Sedan Rosselli öppnade butik på 50 -talet har hans kunder inkluderat Sister Parish, Dorothy Draper, Rose Cummings, Eleanor Brown, Billy Baldwin, Albert Hadley, Mark Hampton, Mario Buatta - och naturligtvis Williams - att inte nämna många Mer.

Långt innan Instagram -rullning blev de rigeur sätt att få i sig designinspiration och termen "upplevelseshopping" var ett modeord, Rosselli skapade en uppslukande upplevelse i sin butik, som var inrättad som något av ett skåp av kuriosa.

"Jag tror att jag var unik genom att jag inte fokuserade på bara möbler - eller en enda designperiod, säger han. "Jag gillade bitar av allt."

Naturligtvis, som vilken framgångsrik återförsäljare som helst, var han känd för vissa saker - "Majolica och blått och vitt porslin var två av mina tidiga intressen, och jag köpte och visade på djupet. " - men en del av magin i Rossellis butik var att medan du kanske kom in med en specifik inköpslista i handen var du tvungen att vara förtrollad av något helt annat också: "Saker staplades överallt, så designers älskade att komma in, gräva runt och göra sina egna upptäckter", säger återförsäljaren.

antikviteter på byrå
Trappauktionen innehåller allt från antika möbler till konst, porslin och mer.

Trappgallerier

När han bestämde sig för att stänga butiken fick Stair -grundaren Colin Stair ge sig ut på en liknande shoppingresa för auktionshusets räkning: "När jag hade bestämt mig på Stair & Company öppnade jag min butik och mitt lager för Colin för att välja vad han visste skulle vara av största intresse för hans auktionspublik, "Rosselli minns.

När det gäller föremålen som gjorde snittet, på frågan om han har några favoriter, Rosselli räknas - på lämpligt sätt - "allt blått och vitt" samt "flera delar av Chinoiserie" bland dem närmast hans hjärta.

Men egentligen är det blandningen som gör försäljningen så speciell. Som Stair proklamerade i sitt auktionsmeddelande: "Hans varumärke har alltid varit en fin blandning av fantasifull skala och seriös inredning, en lapptäcke som är original och underhållande."

Faktum är att Rossellis egen insamlingsstil kan tjäna som det bästa rådet för dem som vill starta sina egna samlingar: "Jag tar inte samlingar för allvarligt", säger han. "Perfekt skick är inte ett krav; Vad som är viktigare är att det kommer tillbaka ett minne om var eller vem du köpte det från? När du tittar på det du samlar, ler du? "

De som är oroliga för Rossellis upptäckt är ett minne blott: hjärtat av återförsäljaren planerar att öppna en e -handelsversion av sin butik inom en snar framtid. "Internet har förändrat den antika världen", berättar Rosselli Hus vackert. "Du har inte bara din stad eller stad som källa längre - du har världen."

Se några val från auktionen nedan och registrera dig för att bjuda här.

Handla John Rosselli -auktionen

Large & Small Chinoiserie Decalcomania Vaser

stairgalleries.com

$1,400.00

GE BUD NU
Ett par faux bambu målade femlagiga Étagères

stairgalleries.com

$4,500.00

GE BUD NU
Louis XV krämmålad Canapé en Corbeille

stairgalleries.com

$3,500.00

GE BUD NU
Kinesisk blå och vit porslinsladdare

stairgalleries.com

$250.00

GE BUD NU
Louis XV stil Ebonized Trompe L'Oeil telefonbord

stairgalleries.com

$1,700.00

GE BUD NU
Floral Tôle Peinte Four-Light Hexagonal-Shaped Lantern

stairgalleries.com

$2,600.00

GE BUD NU
Sammansatt grupp av grönglaserade Majolica -porslin

stairgalleries.com

$2,600.00

GE BUD NU
Grisaille Wallpaper Panel, på sättet i Dufour

stairgalleries.com

$2,400.00

GE BUD NU
Hadley KellerDigital chefHadley Keller är en författare och redaktör baserad i New York, som täcker design, interiörer och kultur.

Detta innehåll skapas och underhålls av en tredje part och importeras till den här sidan för att hjälpa användare att ange sina e -postadresser. Du kanske kan hitta mer information om detta och liknande innehåll på piano.io.